Modes šedevri
17.06.2022 — 30.11.2022

Modes šedevri

Vērtīgie un vizuāli iespaidīgie eksponāti no Modes muzeja kolekcijas aptver laikposmu no 18. gadsimta līdz pat mūsdienām: no franču galma tērpa līdz Aleksandram Makvīnam.
Izstādē “Modes šedevri” aplūkojamie tērpi – īsti mākslas darbi – no Modes muzeja kolekcijas ļaus novērtēt gan izcilas piegriezēju, šuvēju, izšuvēju, mežģīņu darinātāju prasmes, gan iespaidīgas modes dizaineru idejas. Izstādes uzmanības centrā ir trīs svarīgi modes aspekti – amata meistarība, radošums un bizness.

Senākais no izstādē eksponētajiem tērpiem ir iespaidīgais 18. gadsimta 2. puses franču galma tērps robe à la française. Iespaidīgo svārku formu, kas bija raksturīga šādiem ceremoniāliem, galmā valkājamiem tērpiem, veidoja ar īpašas konstrukcijas, paņjē (panier), palīdzību. Paņjē paplatināja tērpu uz sāniem, reizēm sasniedzot patiesi iespaidīgus izmērus. Tērps šūts no brokāta auduma, kas caurausts ar zelta un sudraba diegiem un rotāts ar metalizētām mežģīnēm.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā Parīzē darbojās izcili modes nami, bet ballēs un citos saviesīgos pasākumos dāmas žilbināja ar iespaidīgiem tērpiem. Divi izcili skaisti tērpi, ko varēs apskatīt izstādē, tapuši sava laika slavenākajos modes namos – astronomiski dārgajos “House of Worth” un “Gustav Beer”.

Izstādē “Modes šedevri” būs pārstāvēts gan 20. gadsimta sākuma modes noteicējs Pols Puarē (Paul Poiret), gan izdomas bagātā Elza Skjaparelli (Elsa Schiaparelli), gan jau pieminētais piegriezuma meistars Balensjaga. 20. gadsimta 2. puses un 21. gadsimta sākuma modes vēsmas spoži iespaidīgais moderno lielpilsētas valkīru ģērbējs Tjerī Miglērs (Thierry Mugler), franču modes enfant terrible Žans Pols Gotjē (Jean Paul Gaultier), formas meistars Isejs Mijake (Issey Miyake) un tumši romantiskais Aleksandrs Makvīns (Alexander McQueen).

Īpaši interesanta un vērtīga ir grupa amerikāņu dizaineru darbu: Holivudas satriecošais tērpu autors un pēc tam arī modes dizainers Adrians (Adrian), klusinātā minimālisma meistare Polīna Trižēra (Pauline Trigere), hipiju un boho stila apdziedātājs Džordžo di Sant’Andželo (Giorgio di Sant’Angelo), 60. gadu eksperimentātājs Rūdijs Gernraihs (Rudi Gernraich), trakulīgais ballētājs Halstons (Halston), dzīvais klasiķis Ralfs Lorēns (Ralph Lauren), kā arī mākslinieciskais Ralfs Ruči (Ralph Rucci).

Iespaidīgie tērpi no muzeja kolekcijas rādīs modi kā izcilu amatnieku prasmju, mākslas un biznesa kokteili.

patstāvīga apskate 7€

grupām 6€