20. gs. pirmais ceturksnis Eiropā pagāja karu un revolūciju zīmē. Krievijas impērija juka un bruka, pilsētās plosījās bandīti un dažādas bruņotas grupas, dzīve bija bīstama un neprognozējama. Daudzi dižciltīgu ģimeņu un radošo jomu pārstāvji bija spiesti bēgt un meklēt patvērumu svešumā. Par vienu no svarīgākajiem emigrācijas centriem kļuva Harbina – 1898. gadā krievu dzelzceļnieku dibinātā pilsēta Ķīnas ziemeļaustrumos. Turp no Krievijas pilsētas Čitas 1922. gadā kopā ar saviem vecākiem devās arī 11 gadus veca meitene, kura daudzus gadus vēlāk, 1955. gadā, kļuva par Rīgas Modeļu nama galveno māksliniecisko vadītāju – Aleksandra Gramoļina.
Aleksandra Gramoļina 1940. gadā Šanhajā.
Harbina 20. gs. 20.–30. gados piedzīvoja uzplaukumu, izglītība pilsētā bija augstā līmenī un kultūras dzīve kūsāt kūsāja, bet modes ateljē, darbnīcu un šuvēju skaita ziņā tā pārspēja visus emigrācijas centrus. Harbinas krievu ģimnāzijā, kur mācījās Aleksandra Gramoļina, strādāja emigrējušie skolotāji no Pēterburgas inteliģences vidus. Savukārt mākslas skolā Aleksandra Gramoļina apguva glezniecības, kultūras un lietišķās mākslas pamatus. Tam sekoja aizraušanās ar apģērbu modelēšanu, kas pārauga profesionālā nodarbē. Vēlāk, jau dzīvojot Šanhajā, Aleksandrai Gramoļinai piederēja modes ateljē «Modern Woman», kur apģērbus mēdza pasūtīt turīgā sabiedrības daļa. Šanhaja tolaik bija šika internacionāla ostas pilsēta ar bagātu kultūras un izklaides dzīvi, saukta pat par «grēku pilsētu».
Šanhajas Bunds 30. gados...
Ķīnā pavadītais dzīves posms ietekmēja Aleksandras Gramoļinas dzīves uztveri, Austrumu filozofiskā doma un apgūtās garīgās mācības caurvija viņas personību un attieksmi pret līdzcilvēkiem. Saikne ar Ķīnu mūža garumā saglabājās arī caur interjera priekšmetiem – austrumnieciska stila mēbelēm, Ķīnas vāzēm, kvēpināmajiem traukiem un pašas Aleksandras Gramoļinas akvareļiem un grafikām.
Modes muzeja izstādē «Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna» apskatāms elegants nefrītzaļš Aleksandras Gramoļinas dizainēts kostīms, kas ieturēts «sportiskā šika» stilā.