Izstāde: Dāma krinolīnā
25.10.2019 — 19.04.2020

Izstāde: Dāma krinolīnā

Modes muzeja jaunā izstāde būs veltīta 19. gadsimta vidus modei.
19. gadsimtā Eiropa strauji mainījās – pilsētas kļuva aizvien lielākas, aizvien biežāk tās savienoja ne tikai pasta karietes, bet arī vilcieni. Viduslaiku šaurās ieliņas daudzviet nomainīja plati, taisni bulvāri, pilsētās sāka projektēt un izveidot dārzus un parkus. Pilsētās saplūda arvien vairāk cilvēku, lai strādātu neskaitāmajās fabrikās, kuru dūmeņi kļuva par raksturīgu ainavas daļu.

Tā bija vīriešu izdomāta un būvēta pasaule: čuguns, tērauds, tvaika lokomotīves un tvaikoņi, iespaidīgas ēkas, centrālā apkure, ūdensvads un kanalizācija mājās, gāzes lampu neierasti spožā gaisma, kā arī jaunas ražotnes, bankas, politika – tā bija vīriešu joma. Ģērbušies eleganti atturīgā, tumšā apģērbā, vīrieši kārtoja darīšanas, dibināja uzņēmumus un apmeklēja džentlmeņu klubus. Taču pilsētas blāvajā, smoga ieēnotajā ainavā kā spilgti ziedi vai eksotiski tauriņi izcēlās sievietes kleitās, kuru audums bija krāsots ar jaunajām, košajām anilīna krāsām.

19. gadsimta 50. un 60. gados sieviešu sociālā loma bija niecīga, taču dāmu tērpi vēl nekad nebija aizņēmuši tik daudz vietas. Modē bija putnubūrim līdzīga metāla stīpu konstrukcija – krinolīns, kas nomainīja iepriekšējās desmitgades daudzās apakšsvārku kārtas. Tērpu apkārtmērs apakšmalā varēja sasniegt piecus metrus. Pat projektējot pilsētu dārzus, kas pamazām nāk modē, arhitektiem jāņem vērā dāmu tērpu ievērojamie izmēri.

Tolaik tika uzskatīts, ka sievietes pienākums ir kļūt ne vien par priekšzīmīgu sievu un māti, bet arī par skaistu rotājumu viesistabai vai teātra ložai, kas tolaik nozīmēja daudzkārtēju pārģērbšanos un rūpīgu etiķetes un sabiedrības normu ievērošanu. Lai uzturētu pieklājīgu publisko tēlu, bija nepieciešami ievērojami līdzekļi, tālab dāmas krāšņos, dārgos tērpos nereti kļuva par savu dzīvesbiedru statusa un bagātības rādītāju. Lielie tēriņi apģērbam tika uzskatīti ne vien par attaisnojamiem, bet pat nepieciešamiem.

Izstādē apskatāmi krāšņi 19. gadsimta vidus tērpi no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas, kas ataino turīgas tā laika sievietes garderobi, sekojot dienas gaitai un tās dažādajām norisēm – no brīža, kad viņa sapošas pēc pamošanās, līdz pat vizītēm, ceļojumiem, pastaigām un vakara ballēm vai viesībām. Tāpat apskatāmas kungu frakas, vestes un cilindri. Tērpus papildina izsmalcināti aksesuāri, rotas un interjera priekšmeti.

patstāvīga apskate €

grupām 6€